APEL LEKARZY DO PRACODAWCÓW, PRACOWNIKÓW, SANEPIDU i PACJENTÓW

APEL LEKARZY
DO PRACODAWCÓW, PRACOWNIKÓW, SANEPIDU i PACJENTÓW

Zwracamy się do pracowników, pracodawców i pracowników Stacji Sanitarno-epidemiologicznych , aby nie kierowali do nas zdrowych osób po „wypisanie” zwolnień lekarskich z pracy.

Wyjaśniamy, że osoby kwalifikowane przez Sanepid do kwarantanny domowej są osobami zdrowymi. O obowiązku kwarantanny decyzję podejmuje Sanepid i wydaje pisemną decyzję administracyjną, która jest podstawą do zwolnienia pracownika przez pracodawcę z wykonywania pracy (zwolnienie lekarskie jest niepotrzebne!).
Pracodawcy nie mają prawa kierować swoich zdrowych pracowników do lekarza po zwolnienia lekarskie z pracy.

Lekarze nie mają prawa wystawiać zwolnień z pracy osobom zdrowym !

Podobna sytuacja jest w przypadku opieki nad zdrowymi dziećmi. Tu też lekarze nie wystawią zwolnień „na opiekę”, ponieważ opiekę (zwolnienie lekarskie z pracy) wypisuje się wyłącznie wtedy, gdy dziecko jest chore i wymaga w tym czasie opieki rodzica bo nikt inny nie może jej zapewnić. Nieczynna szkoła, do której dziecko uczęszcza na co dzień to nie jest powód do zwolnienia lekarskiego.

Prosimy więc wszystkich wyżej wymienionych o nie łamanie prawa i nie nakłanianie nas lekarzy do tego samego!
Apelujemy, aby wszyscy w tej trudnej sytuacji stosowali się do regulacji prawnych!
Od kilku dni każdy lekarz rodzinny poświęca czas tłumacząc to dziesiątkom osób dziennie, zamiast skupić się na udzielaniu porad telefonicznych osobom chorym i przyjmowaniem pacjentów chorych zakwalifikowanych po poradzie telefonicznej.

Lekarze nie mogą tracić cennego czasu w dobie pandemii na prowadzenie takich indywidualnych rozmów z pracownikami. Proszę nam pomóc. Będzie nam łatwiej przetrwać okres pandemii!

Dr n. med Wiesława Fabian
Konsultant Wojewódzki w zakresie medycyny rodzinnej

 

wpChatIcon